Our School Spirit Lasts An Eternity

Faculty and Staff

Summit Christian Academy Administration

Chris Hahn, Head of School
Carol Lewis, Administrative Assistant to Head of School

Dr. Kimberlee Gill, Academic Dean
Amy Boll, Administrative Assistant to Academic Dean

Charissa Sanders, Early Education & Lower Elementary Principal
Julie Madsen, Upper Elementary Principal
Amber Zicari, Administrative Assistant to Elementary Principals
Angie Moyer, Elementary Administrative Assistant

Joe Hesman, Secondary Principal & Director of Operations
Anthony Mickelson, Secondary Assistant Principal
Brittany Miles, Administrative Assistant to Secondary Principals
Shaun Pfannenstiel, College & Career Advisor
Judy Schmidt, Junior High Academic Advisor
Rebecca Bagunu, Secondary Advisor
Karen Gerdes, Secondary Receptionist

Kathy Tharp, International Program Director

Lance Quessenberry, Athletic Director
Kathi Woodall, Administrative Assistant to AD

Sarah Coats, Director of Development
Cordell Dick, Director of Major Gifts
Kelsey Branch, Special Events, Community Relations Assistant
Christy Merrell, Development Assistant
Jami Roth, Development Assistant
Anna Williams, Admissions Assistant

Dan Cockrell, Director of Technology
Kreg Welch, Technology Integration Coordinator

Joe Sanders, Director of Transportation

Courtney Constant, Finance Director
Bessie Terranella, Finance Assistant

Dr. Chantele Ferguson, Counselor
Alyssa Knox, Counselor
Rick McGregor, Counselor

Noelle Rhyne, Health Clerk
Erin Rider, Health Clerk
Tiffany Summitt, Health Clerk

Summit Christian Academy Faculty

Early Education

Andrea Albin, Early Education Teacher
Amanda Bash, Early Education Teacher
Mary Kate Berck, Early Education Teacher
Ann Finch, Early Education & Spanish Teacher
Elaine Magliocca, Early Education Teacher
Amanda Minnick, Early Education Teacher
Megan Richards, Early Education Teacher
Carmen Kraus, Early Education PE Teacher

Elementary School

Kindergarten
Karen Davis
Sue Santon
Adrienne Whiteman
Katelyn Wilfong

First Grade
Mallory Miller
Elizabeth Schmidt
Sheri Stiglic

Second Grade
Susan Kennedy
Julie Ray
Rachael Sare

Third Grade
Allisan Stephens
Kristen Tschida
Amy Young

Fourth Grade
Lauren Hendrickson
Lindsey Skinner
Rachel Thuenemann

Fifth Grade
Michelle Bacon
Shauna Borgstadt
Jaci Hurley
Joy Lucht

Sixth Grade
Chandra Brownlee
Chad Friess
Haylee Walker

Special Classes
Mandy Hoover, Vocal Music
Heather Elizondo, Spanish
Mandy Hoover, Music
Sarah Hudson, Art
Anna Kale, eCampus
Carmen Kraus, Elementary Athletic Director
Lydia Lunn, Teacher/Playground Aide
Greg Turner, Elementary Strings
Jennifer Pinkston, Intermediate Band
Lorena Johnson, Spanish
Christie Queen, Teacher/Playground Aide
Meredith McWilliams, Librarian
Brandon Schaedel, P.E.
Kara Totzke, P.E.
Suzanne Turner, Art

Jr. High and High School

Todd Berck, P.E., ACT Prep
Kent Burns, Math, Worship Arts
Dan Cahill, Math
Dr. Harold Carl, Bible
Brad Creason, Bible
Dr. Linda Creason, LC Coordinator of Student Success
Ed Croteau, Logic
Georgia Duncan, Business, Yearbook
Ashley Exendine, Science
Dr. Chantele Ferguson, Psychology
Diane Ferguson, Science
Greg Finch, Social Studies
Carrie Friedline, Earth Science
Erica Hallam, English
Sarah Hudson, Art
Keith James, English
Lorena Johnson, Spanish
Jana Jurkovich, Art
Anna Kale, Bible, EAP
Debi Lee, Science
Tammy Lee, English
Ann Lewis, Speech
Patrick Love, English, Speech & Debate
Dennis Luce, Bible
Trissa Lucht, Vocal Music, Virtuosity! Director
Michael Mayor, Bible & Chinese
Rick McGregor, P.E., Bible
Jennifer Miller, Social Studies
Kelly Montgomery, Social Studies
Todd Morgan, Theatre
Angie Moyer, French
Dawn Neal, JH Athletic Director, P.E.
Leon Neal, P.E.
Matthew Peek, Math
Cassie Puckett, Spanish
Tony Roman, Business
Brandon Schaedel, P.E.
Steve Scheperle, Bible
Tim Schwab, Science
Yan Stringfellow, Math
Ruth Terry, Social Studies
Kara Totzke, P.E.
Dr. Greg Turner, English, Strings
Elaine Whitfield, Business

Virtuosity! Teachers

Resource Services Program

Doreen Mendenhall, Resource Services Coordinator
Tonya Gargotta, Resource Services
Jennifer Hamline, Resource Services
Shannon Miller, Resource Services
Corinne Smeda, Resource Services
Stacy Epema, STEWARDS Teacher

Facilities Maintenance 

Tim Dyer, Facility Manager
Mikki Shearer, Facility Coordinator

Kitchen

Jennifer Satterfield, Lunch Coordinator

Before School / After School Care

Gail Wesselschmidt

Camp Eagle Summit

Julie Madsen, Camp Co-Director
Charissa Sanders, Camp Co-Director